Technologia

System eDokumenty należy do aplikacji biznesowych o nowoczesnej i skalowalnej architekturze wielowarstwowej. Strukturalnie podzielony jest na cztery warstwy:
  • Warstwa interfejsu użytkownika
  • Warstwa usług
  • Warstwa modelu dziedziny
  • Warstwa danych trwałych
Przeglądarka
(Firefox, IE, Chrome)
Okna dialogowe i formanty realizujące Standardowy Interfejs Użytkownika. Działanie w oparciu o technologię AJAX tj. HTML, Javascript i CSS Interfejs użytkownika
Apache, PHP
Warstwa odpowiedzialna za komunikację
z interfejsem użytkownika
i innymi systemami poprzez API systemu
lub protokół SOAP
Usługi
Obiekty biznesowe (Bean) odwzorowują model dziedziny i pozwalają na prowadzenie testów unitowych Model dziedziny
PostgreSQL, FS
Relacyjna baza danych
i archiwum plików
na dowolnym systemie plików NTFS, ext3, ReiserFS
Dane trwałe
System korzysta z nowoczesnej technologii AJAX, która daje możliwość tworzenia tzw. bogatych aplikacji internetowych (Rich Internet Application). Oznacza to, że programy dostępne w przeglądarce wyglądają i działają w sposób podobny do aplikacji uruchamianych bezpośrednio
na komputerze. Dzięki temu system oferuje równocześnie niezwykłą dostępność  oraz szybkość i wygodę użytkowania.
Zastosowane technologie to najnowocześniejsze, a zarazem najbardziej sprawdzone rozwiązania OpenSource: serwer www Apache, interpreter PHP i baza danych PostgreSQL.

Apache

Najbardziej popularny i jeden z najwydajniejszych serwerów stron www, niekwestionowany lider na rynku serwerów od 1996 r.
Chart presents 16-th year leading position of Apache in Server Market Share
Źródło: netcraft.com „Market Share for Top Servers Across All Domains”

PostgreSQL

Baza danych PostgreSQL jest najbardziej zaawansowaną bazą danych OpenSource
na świecie. Stosowana jest często w aplikacjach business-critical i rządowych. Równocześnie dobrze sprawdza się z mniejszymi bazami danych, oferując stabilność i szybkość działania.

AJAX

System eDokumenty tworzony jest przy użyciu nowoczesnych technologii komponentowych
i AJAX. AJAX jest technologią pozwalającą na budowanie wysoko wydajnych aplikacji internetowych, używających bogatego intertfejsu użytkownika. Dzięki zaletom, takim jak przenośność, dostępność i łatwość aktualizacji, upatruje się w aplikacjach korzystających
z tej technologii przyszłości oprogramowania.

Windows i Linux – interoperacyjność

eDokumenty można instalować zarówno na systemach operacyjnych Windows jak i Linux. Dla serwerów Windows system jest instalowany przy pomocy graficznego instalatora, który przeprowadza użytkownika w całości przez kolejne kroki instalacji. Dla systemów Linux Debian – www.debian.org – system jest wyposażony w skrypt instalacyjny, który przeprowadza przez większość kroków instalacji. W celu instalacji systemu na innych dystrybucjach (m.in. SUSE LinuxRedHatFedoraPLD) wykonuje się zestaw odpowiednich skryptów powłoki bash. Wszystkie polecenia opisane są wPrzewodniku administratora.
Dzięki możliwości skorzystania z oprogramowania, które w całości pracuje na systemie Linux możliwa jest do uzyskania maksymalna wydajność i skalowalność systemu. Dlatego dla dużych instalacji zaleca się wykorzystanie systemu Linux jako platformy dla systemu obiegu dokumentów czy usług SaaS. O sile systemu Linux może najlepiej zaświadczyć ranking superkomputerów TOP500. Widać na nim jaki system jest instalowany gdy w grę wchodzą naprawdę duże wymagania.
Niezależnie od systemu operacyjnego serwera na którym zainstalowane są eDokumenty, z systemem można się łączyć z dowolnego urządzenia i dowolnego systemu operacyjnego wyposażonego w przeglądarkę internetową Mozilla Firefox, Chrome lub Internet Explorer. System w zdecydowanej większości będzie również działał w przeglądarkach Opera i Safari.